Projekt Ocalamy – oznaczenie grobu na bierutowskim cmentarzu.

Projekt Ocalamy – oznaczenie grobu na bierutowskim cmentarzu.

Projekt Ocalamy – oznaczenie grobu na bierutowskim cmentarzu.

Dzisiaj wraz z Panem Pawłem Hreniakiem Wojewodą Dolnośląskim miałem zaszczyt wziąć udział w uroczystości oznaczenia grobu Państwa Agnieszki i Józefa Wojtkowiaków, uczestników walk o niepodległość Polski. Pan Józef był Powstańcem Wielkopolskim, natomiast Pani Agnieszka była sanitariuszką podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Jest to pierwszy na naszym cmentarzu i kolejny już w województwie akt oznaczenia grobu w ramach akcji Ocalamy.

Jak podaje serwis internetowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego celem wieloletniego projektu OCALAMY, realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku. Intencją jest również zabezpieczenie grobów przed ewentualną likwidacją przy współpracy z cmentarzami komunalnymi i parafialnymi.

Jeśli macie Państwo kogoś z rodziny lub po prostu wiecie o osobach spoczywających na naszych cmentarzach, którzy byli związani z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistach, Powstańcach Śląskich i Wielkopolskich, Orlętach Lwowskich, czy uczestnikach wojny polsko-bolszewickiej i potraficie to udokumentować, to można zgłosić grób do oznaczenia poprzez stronę http://ocalamy.pl/jak-zglosic/

To bardzo ważne, aby pamięć o osobach, którym zawdzięczamy niepodległość przetrwała dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że wspólnie ocalimy te groby przed zapomnieniem lub, co gorsze, likwidacją.

Kontakt

URZĄD MIEJSKI W BIERUTOWIE
ul. Moniuszki 12
56-420 Bierutów

Tel: (071) 314-62-51
Fax: (071) 314-64-32
E-mail: bierutow@bierutow.pl